LIST OF PARTICIPANTS


Nr.
M/M
NAME
SURNAME COUNTRY
INSTITUTION
E-MAIL
1 Mr.
Hubert
BERGMANN
Austria
Österreichische Akademie der Wissenschaften
Institut für Österreichische Dialekt- und Namenlexika
2 Ms.
Mima
CHALEVA
Bulgaria
Geodesy, Cartography and Cadastre Agency
3 Ms.
Veneta
FAKALIEVA
Bulgaria
Geodesy, Cartography and Cadastre Agency
4 Mrs.
Dunja
BROZOVIĆ - RONČEVIĆ
Croatia
The Institute of Croatian Language and Linguistics
5 Mrs.
Jadranka
BULJAT
Croatia
Lexicographical Institute Miroslav Krleža
6 Mrs.
Ivana
CRLJENKO
Croatia
Lexicographical Institute Miroslav Krleža
7 Mrs.
Biserka
FUČKAN-DRŽIĆ
Croatia
University of Zagreb Faculty of geodesy
8 Mr.
Željko
HEĆIMOVIĆ
Croatia
Croatian Geodetic Institute
9 Mrs.
Željka
JAKIR
Croatia
Croatian Geodetic Institute
10 Mr.
Ivan
LANDEK
Croatia
State Geodetic Administration
11 Ms.
Ljerka
RAŠIĆ
Croatia
State Geodetic Administration
12 Mr.
Zvonko
ŠTEFAN
Croatia
Croatian Geodetic Institute
13 Ms.
Martina
TEŽAK
Croatia
Ministry of Foreign Affairs and European Integration
Department for United Nations
14 Mr.
Prodromos
VASILEIOU
Cyprus
Ministry of Education and Culture
15 Mr.
Ioannis
KOLOVOS
Greece
Hellenic Military Geographical Service
16 Mr.
Alexandros
KOLLIOPOULOS
Greece
Ministry of Foreign Affairs of the Hellenic Republic
17 Mr.
András
DUTKÓ
Hungary
Hungarian Committee on Geographical Names,
Ministry of Agriculture and Rural Development
18 Mr.
Martin
IŠPANOVIĆ
Hungary
Hungarian Committee on Geographical Names,
Office of the Prime Minister Department for National and Ethnic Minorities
19 Mr.
Gábor
MIKESY
Hungary
Hungarian Committee on Geographical Names,
Institute of Geodesy, Cartography and Remote Sensing
20 Mr.
Béla
POKOLY
Hungary
Hungarian Committee on Geographical Names,
Ministry of Agriculture and Rural Development, Department of Land Administration and Geoinformation
21 Mr.
Mićo
ORLANDIĆ
Montenegro
Uprava za nekretnine Vlade Crne Gore
22 Mr.
Dragan
KOVAČEVIĆ
Montenegro
Uprava za nekretnine Vlade Crne Gore
23 Ms.
Snježana
ŠOŠKIĆ
Montenegro
Uprava za nekretnine Vlade Crne Gore
24 Ms.
Mirjana
LJUMOVIĆ
Montenegro
Uprava za nekretnine Vlade Crne Gore
25 Mrs.
Katarzyna
PRZYSZEWSKA
Poland
Commission on Standardization of Geographical Names Outside the Republic of Poland
26 Mr.
Maciej
ZYCH
Poland
Commission on Standardization of Geographical Names Outside the Republic of Poland
27 Mr.
Primož
PIPAN
Slovenia
"Anton Melik" geographical Institute ZRC SAZU
28 Mrs.
Marija
BRNOT
Slovenia
Surveying and Mapping Authority of the Republic of Slovenia
29 Mr.
Milan
OROŽEN - ADAMIČ
Slovenia
Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti
30 Mr.
Danco
MARKOVSKI
The former Yugoslav Republic of Macedonia
Embassy of the Republic of Macedonia
31 Mr.
Mustafa
OZTURK
Turkey
Board of Experts for Geographical Names
Erciyes University
32 Mr.
Vasip
SAHIN
Turkey
Ministry of Interior
33 Mr.
Serdar
ASLAN
Turkey
Genral Command of Mapping
34 Mrs.
Nataliia
KIZILOVA
Ukraine
State Service of Geodesy, Cartography and Cadastre
35 Mrs.
Nataliia
PINCHUK
Ukraine
State Service of Geodesy, Cartography and Cadastre
36 Mrs.
Nina
SYVAK
Ukraine
State Scientific Production Enterprise “Kartographia"
37 Mr.
Petro
KALASHNIK
Ukraine
Cabinet Secretariat